adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Çağrı Merkezi: 0850 888 1 232

Symi (Sömbeki)

Komşu Ada Symi..

Datça ve Bozburun’un hemen karşısında yer alan Symi bir diğer adıyla Sömbeki, rengârenk boyalı neoklasik evleri, sakin plajları ve muhteşem atmosferi ile en özgün Yunan adalarından biridir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için idealdir.

Tarihe Ufak Bir Dokunuş..

Yunan mitolojisine göre ada adını deniz tanrısı Poseidon’un eşi, su perisi Nymph Syme’den almıştır. 14. yy’dan öncesi için Symi tarihi ile ilgili bilgiler az olsa da adadaki arkeolojik kalıntılar adada sürekli bir yerleşim olduğunu göstermektedir. Romalıların, Bizanslıların, St John Şövalyelerinin egemenliğinde kalan ada, 1522’de Osmanlı yönetimine geçmiştir ve Osmanlı yönetiminde Sömbeki olarak anılmıştır. 1948’te Yunanistan’a katılan bu adada, farklı medeniyetlerin etkilerini görmek mümkündür.

Adanın Güzelliklerini Keşfedelim..

Adanın ana iki yerleşim yeri vardır: Gialos ve Chorio. Gialos limandan başlar ve etraftaki tepelerin eteklerine kadar uzanır. Chorio, Symi’nin üst kısmlarıdır ve dar sokakları, geleneksel yapısı ile dikkat çekmektedir. Bu iki yerleşim yerinin arasında ise adanın ünlü merdivenleri Kali Strata bulunmaktadır.

Gialos’ta ünlü heykeltıraş Valsamis tarafından yapılmış Saat Kulesi’ni görebilirsiniz. Bir diğer Valsamis eseri olan Mihalaki Balıkçı Heykeli ise limanda kayanın üzerinde gelenleri selamlar gibi durmaktadır. Limandaki Meçhul Asker Anıtı, bölgenin öne çıkan bir diğer yapısıdır.

Merkeze yakın olan Pedi koyu denizin keyfini çıkartmak isteyenler için ideal bir adrestir. Pedi’den yürüyüş mesafesinde olan Agia Marina Plajı ise adanın ünlü plajlarındandır. Pedi yakınlarındaki Agios Nicholas Plajı ise muhteşem denizin keyfini çıkartmak için bir diğer adrestir.

Symi’ye gelenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri Panormitis koyu’dur. Bu koyda bulunan Archangel Michael Manastırı; hala papazların yaşadığı, adanın en ünlü ve en görkemli yapısıdır. Bizans freskleri ve oyulmuş ikonların bulunduğu bu manastır, 12 adanın en önemli haç yeridir. Ayrıca manastıra yakın Marathounda Plajı’nda denize girebilirsiniz.

Son olarak, deniz ürünü sevenlere adaya özgü küçük Symi karideslerini; özel ada hatırası isteyenlere de adanın simgesi olan süngerleri ve rengârenk boyalı evlerin biblolarını öneriyoruz.

Symi için tüm feribot biletlerine https://adaloji.com/ adresinden ulaşabilir, sorularınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

 

Editör: Fatma Çakır

Özgün Metnin Tüm Hakları Saklıdır.

Adaloji.com Ekibi

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten