adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Çağrı Merkezi: 0850 888 1 232

Patmos (Batnaz)

Komşu Ada Patmos..

Ege Denizi’nde küçük bir Yunan Adası olan Patmos, 12 adanın en kuzeyindedir. Ege'nin Kudüs'ü olarak adlandırılan Patmos; Hz. İsa'nın Aziz Yuhanna (St. John)'ya  görünmüş olduğu iddia edilen mağaraya ev sahipliği yapmaktadır ve Hristiyanlar için “Kutsal Ada” olarak anılmaktadır.

Tarihe Ufak Bir Dokunuş..

Yerleşimin tarih öncesine uzandığı bilinen Patmos; Yunan mitolojisine göre Zeus’un, kızı Artemis’e hediyesidir. Roma döneminde sürgün yeri olarak görülmüş bu ada; Venedikliler, Osmanlılar ve İtalyanların hakimiyetlerinden sonra 1948 yılında Yunanistan’a geçmiştir.

Adanın dini önemi ise M.S. 95 yılında sürgün edilmiş Hz. İsa’nın baş keşiş öğrencisi Teolog St. John’un adaya gelmesi ve manastırın dibindeki bir mağarada Yeni Ahit’in son bölümü “Vahiyleri” yazmasından gelmektedir. Mağarada; Aziz Yuhanna (St. John)’nın Tanrı'nın sesini duyduğuna ve bu ilhamla Yeni Ahit'in bir kısmını oluşturan kitabını bu mağarada kaleme aldığına inanılmaktadır. Bu sebeple, ada Hristiyanlar için çok önemli olup her sene binlerce Hristiyan, Hac için buraya gelmektedir.

Adanın Güzelliklerini Keşfedelim..

Mağaraların, manastırların ve kiliselerin yoğun bulunduğu Patmos’ta; Chora(Hora) ve Skala ana yerleşim yerlerindendir.

Adanın eski yerleşim merkezi Chora’dır. UNESCO Dünya Mirası listesinde olan St. John Manastır’ı ve Vahiy Mağarası bölgenin en gözde yapılarıdır. Ayrıca manastırda önemli eserlerin bulunduğu kütüphane ve müze de bulunmaktadır. Chora, zengin tarihinin yanı sıra Chora evleri diye bilinen mimarisi ve Grikos koyundaki muhteşem plajları ile tatilinizi daha da özel kılacaktır. Chora’nın yel değirmenleri ve tarihi Aporthiano Yolu ise görülmesi gereken önemli yerlerden bir diğerleridir.

Adanın tek limanın bulunduğu Skala, hem yerli nüfusun yoğun olduğu hem de turizmin canlı olduğu bir yerleşim yeridir. Skala; küçük meydanı, sıra sıra dizilmiş tavernaları ve renkli kapılarının olduğu şirin evleri ile misafirlerini kendine hayran bir yerleşim yeridir. 

Son olarak, yemeklerinizde her Yunan adasında olduğu gibi burada da oldukça lezzetli olan karides, kalamar ve ahtapot gibi deniz ürünlerini ve çeşit çeşit yapılan mezeleri tercih edebilirsiniz. Adaya özgü lezzet olarak Patmos’un yerli peyniri, badem ve gül suyu içeren içeceği Dasogalo, yerel tatlısı  Pougkia ve keçiboynuzu, şeker, tarçın ve tuzla yapılan ekmeği Schinopsomo denenebilir.

Patmos feribot biletlerine web sitemizden ulaşabilirsiniz, sorularınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

Editör: Fatma Çakır

Özgün Metnin Tüm Hakları Saklıdır.

Adaloji.com Ekibi

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten