adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Çağrı Merkezi: 0850 888 1 232

Kos (İstanköy)

Komşu Ada Kos..

Bodrum Yarımadası'nın karşısında yer alan Kos namıdiğer İstanköy, hem Bodrum hem de Turgutreis’ten kalkan feribotlarla ulaşabileceğiniz bir Yunan adasıdır. Adada yer alan antik kalıntılar ve doğal güzellikler adanın, turizm açısından oldukça gelişmesini sağlamıştır.

Tarihe Ufak Bir Dokunuş..

Arkeolojik bulgular; Kos tarihinin, tarih öncesi çağlardan başladığını kanıtlamaktadır. Yunan kavimlerinin yanı sıra Persler, Romalılar, Slavlar, Araplar, Venedikliler, Cenevizliler, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi pek çok uygarlığın yaşadığı bu topraklar tarihin önemli izlerini taşımaktadır. Tıbbın babası olarak kabul edilen antik çağ hekimi Hipokrat’ın Kos Adası‘nda doğmuş olması adanın daha da ünlenmesini sağlamıştır.

Adanın Güzelliklerini Keşfedelim..

Gerçek yaşı 500-600 arasında olsa da Hipokrat’ın altında öğrencilerine ders verdiğine inanılan Hipokrat Ağacı, Hipokrat’ın mermerden yapılan bir heykelinin de sergilenmekte olduğu Kos Adası Arkeoloji Müzesi, adanın en merkezi yeri olan Özgürlük Meydanı, İtalyan mimarisine sahip yerel ürünleri satın alabileceğiniz pazar yeri Dimotiki Agora, ibadete açık olan Defterdar İbrahim Paşa Camii, köşeli mimarisi ile dikkat çeken Cezayirli Hasan Paşa Camii, Bizans’ın izlerini göreceğiniz Agia Paraskevi Kilisesi, limanın tam girişine inşa edilmiş Şövalyeler Kalesi adaya ayak bastığınızda görmeniz gereken yerlerden sadece bir kaçı.

Kos adasında birbirinden güzel köyler bulunmaktadır. Adanın tek Türk köyü olan Platani (Germe) Köyü’nü ziyaret edebilir, tarihe tanıklık eden Türk’lerden muhteşem hikayelerini dinleyebilirsiniz.

Kos’un en popüler noktalarından bir diğeri ise yemyeşil ormanlar ve akarsuların arasında gizli dağ köyü Zia’dır.  Bodrum ve Üç Adaların (Pserimos – Plati – Kalymnos) nefes kesici manzarasını izleyerek yeşil ve mavinin keyfini çıkartabilirsiniz.

Adanın uç noktasında konumlanan Kefalos Köyü ise plajları ile ünlü bir cennettir. En bakir ve özel sahilleri olan Kefalos’ta, denize sıfır konumlanan antik Hristiyan Bazilikası ve karşısındaki Kastri Adası’nın sizlere sunduğu eşsiz manzara ve dinginliğine bayılacaksınız.

Antimachia Köyü bundan yaklaşık 200-210 yıl önce adanın en çok yel değirmenlerini barındıran bölgesiydi. Günümüze bu yel değirmenlerinden sadece bir tanesi gelmeyi başarmıştır. Bu köyde, aktif olarak çalışan 200 yıllık tarihi Yel Değirmeni görebilir, değirmenin tam karşısında konumlanan Antimachia Halk Evi & Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Merkeze yakın çok fazla plaj olmasına rağmen denizin keyfini daha fazla çıkartmak isteyenler Kos Adası’nın kilometrelerce uzunluğunda beyaz kumlu plajlara sahip 5 yıldızlı tatil köylerinin olduğu Marmari, Tigaki ve Lambi sahil kasabalarını da ziyaret edebilir.

Son olarak; kalamar ve ahtapot gibi deniz ürünleri, bizdeki dönerin Yunan versiyonu diyebileceğimiz giros, adaya özgü lezzet tatlı domates reçeli Kos’ta tatmanız gereken lezzetlerden sadece bir kaçı. Ayrıca, eğlenceli taverna gecelerine katılmadan tatilinizi bitirmeyiniz.

Kos için tüm feribot biletlerine https://adaloji.com/ adresinden ulaşabilir, sorularınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

 

Editör: Fatma Çakır

Özgün Metnin Tüm Hakları Saklıdır.

Adaloji.com Ekibi

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten