adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Çağrı Merkezi: 0850 888 1 232

Samos (Sisam)

Komşu Ada Samos..

Türkiye’ye en yakın Yunan adası olan Simos bir diğer adıyla Sisam, Osmanlı’dan ayrılan 12 adadan biri olarak tarihte yerini almıştır. Doğal güzellikleri, harika koyları ve plajları ile her geçen gün popülerliği ve tatil olanakları artan bir Yunan adasıdır.

Tarihe Ufak Bir Dokunuş..

Ticaret yolları üstünde olduğundan dolayı  İyonyalılar, Pers, Bergama Krallığı, Roma, Ceneviz, Venedik, Bizans ve Osmanlı gibi pek çok uygarlığın hüküm sürdüğü topraklardır. Samos, eski çağlardan beri Bereket Tanrıçası Hera adası olarak bilinmektedir. İyonyalı filozof ve matematikçi Pisagor, dünyanın güneş etrafında döndüğü teorisini ilk ortaya koyan Aristarchus gibi tarihte önemli yer edinmiş isimlerin ana vatanıdır.

Adanın Güzelliklerini Keşfedelim..

Adanın merkezi yolcu limanının da bulunduğu Vathy’dir. Samos Arkeoloji Müzesi, Agios Spyridon Klisesi, Pythagoras Meydanı ve Samosluların yiğitliğini sembolize eden Aslan Heykeli şehri gezerken görebileceğiniz tarihi yerler arasında.

Pythagorio, Vahthy’den 14 km uzaklıktaki Antik Samos’un kurulduğu ilk yerdir. Bu kasaba, adını antik çağın ünlü ismi Pisagor’dan almıştır.  Bölgede bulunan antik dönemden kalmış Hera Tapınağı ve Eupalinos tüneli UNESCO Dünya Miras listesinde yer almaktadır.  Limanın hemen sonunda yer alan Pisagor Heykeli ise turistlerin oldukça ilgisini çeken bir başka harika yapıttır.

Vathy’e 10 km uzaklıktaki Kokkari, adanın en güzel ve en turistik köylerinden biri olarak bilinir. Üzüm bağları ve çam ağaçları arasına kurulmuş küçük bir balıkçı köyüdür. Güzel kumsalları ve turkuaz renkli denizi ile Ege sularının keyfini çıkartmak isteyen turistlerin uğrak yeridir.

Dik ve virajlı yolu biraz zorlayıcı görünse de muhteşem çam ağaçlarının arasından geçerek ulaşacağınız Manolates Köyü, çok güzel manzarası olan eski bir köydür. Köyün dar sokakları ve taş evleri arasında dolaşırken nerdeyse her köşede bulunan seramik atölyelerini ziyaret edebilir, hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Adanın ikinci büyük limanı yer aldığı Karlovasi; berrak suları ve muhteşem plajları ile ünlüdür. Zengin bitki örtüsüne sahip yemyeşil köylerle çevrili bu kasabada, adanın en popüler plajlarından olan Potami’ye gitmeyi ve şelaleyi görmeyi yapılacaklar listenize eklemeyi unutmayınız.

Son olarak, Samos’a özel lezzetler denemek isteyenler için; bölgede yetişen muscat üzümünü ve bu üzümden yapılan Samos şarabını, yerel tesislerde üretilen zeytin yağını ve kekik balını, unutulmaz bir hediye almak isteyenler içinse Pisagor bardağını öneriyoruz.

Samos için tüm feribot biletlerine https://adaloji.com/ adresinden ulaşabilir, sorularınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

 

Editör: Fatma Çakır

Özgün Metnin Tüm Hakları Saklıdır.

Adaloji.com Ekibi

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten