adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Çağrı Merkezi: 0850 888 1 232

Sakız (Chios)

Komşu Ada Sakız..

Çeşme’nin tam karşısında yer alan Sakız, yüzölçümü ile Yunanistan’ın en büyük beşinci büyük adasıdır. Adını sakız ağaçlarından alan bu ada, dünyada damla sakızının üretildiği tek yerdir. Muhteşem kumsalları, Cenevizliler döneminden kalan ksista (çizik) süslemeli evleri ve mis kokulu damla sakızı ile bu ada kalbinizi fethedecek nitelikte.

Tarihe Ufak Bir Dokunuş..

Adanın uluslararası adı Chios’ tur. Antik çağlardan günümüze kadar sanat ve edebiyat alanında önemli başarılar elde etmiş kişilerin vatanı olmuştur.  İlyada ve Odysseia destanlarının yaratıcısı şair Homeros, tarihçi Teopompos ve geometri alanında üne sahip matematikçi Hipokrat; bunlardan sadece bir kaçıdır. Tarih boyunca Antik Yunan, Pers, Roma, Bizans, Ceneviz, Osmanlı gibi pek çok uygarlığın egemenliğinde kalan Sakız, etkileyici tarihi yapıları ve müzeleri ile de ön plana çıkmaktadır.

Adanın Güzelliklerini Keşfedelim..

Çeşme’den kalkan feribotlar ile gittiğiniz zaman adanın merkezi Chios’a ulaşacaksınız. Adanın hem en kalabalık hem de idari, kültürel ve ticari merkezi olan Chios aynı zamanda Hora adıyla anılmaktadır. Temelleri Bizans döneminde atılmış Sakız Kalesi, Osmanlı yapılarından Melek Paşa Çeşmesi, Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış Mecidiye Camisi, şehrin kalbinin attığı Vounakiou Meydanı ve Halk Bahçesi (Dimotikos Kipos) kesinlikle atlamamanız gereken yerler arasında. Adanın en önemli sembollerinden biri olan yel değirmenleri ise merkezin sadece 1,5 km uzağında bulunmaktadır.

Merkezden 20 km uzaklıktaki Armolia Köyü’nde, seramik yapımı ve seramik işlemeciliği ile ilgili bilgiler edinirken aynı zamanda  üretim aşamalarını tanıklık edebilirsiniz. Sakız üretiminin de olduğu bu köyde sakız bahçelerinin keyfini çıkartabilirsiniz.

Adını köyün meydanında bulunan kaleden alan Pyrgi Köyü ise, kale gibi inşa edilen evleri ve ksista (çizik) süslemeleri ile mimarisine hayran kalacağınız bir yer.

Sakız ağaçlarını ve halkı, korsanlardan korumak amacıyla evlerden sağlam bir duvar oluşturulan Olympi Köyü de mimarisi ile Pigri ve Mesta köylerine benzerlik göstermektedir. Labirent gibi uzayıp giden dar sokaklarda gezebilir, aynı zamanda köyün 8 km güneyindeki sarkıt ve dikitlerden oluşmuş Olympi Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Mesta Köyü, adadaki tarihi dokusu en iyi korunmuş ortaçağ köyüdür. Diğer kale köylerinden farklı olarak beşgen bir plana sahip bu köyde, köyün içine girmek için sadece iki kapı vardır. Yunanistan’daki en büyük kiliselerden biri olan yeni Taksiarhon Kilisesi’si gezebilir; dar sokakların ve taş evlerin arasında tarihi hissedebilirsiniz.

Denizin keyfini çıkartmak isteyenler için su sporları merkezi olan Karfas Plajı, volkanik siyah taşlarla kaplı olan Mavra Volia Plajı ve gün boyu eğlenebileceğiniz tesislerin bulunduğu Komi Plajı muhteşem seçeneklerden sadece bir kaçı.

Son olarak; adanın lezzetli deniz mahsullerinin, her mevsim bulabileceğiniz soğuk kahve Frappe’nin ve damla sakızlı ürünlerin tadına bakmadan gezinizi bitirmeyiniz.

Sakız adası feribot biletlerine web sitemizde bulunan uygulamamızdan kolayca  ulaşabilir, sorularınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

 

Editör: Fatma Çakır

Özgün Metnin Tüm Hakları Saklıdır.

Adaloji.com Ekibi

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten