adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Sünger Ada Kalymnos

Sünger Ada Kalymnos

Merhaba sevgili adaloji blog okuyucuları, bu yazımızda sizlere: Kalymnos Adasına Nasıl Gidilir? Kalymnos Adası Nerededir? Kalymnos Adası Süngercilik konuları hakkında bilgi vereceğiz.

Sünger Toplayıcılığı

Sünger toplayıcılığı ile meşhur ve aynı zamanda Avrupa´nın en meşhur kaya ve dağ tırmanış bölgesine ev sahipliği yapan Kalymnos yaz mevsimlerinde Dünya’nın her yerinden gelen yüz binlerce turist için keyifli bir tatil destinasyonudur.

Öncelikle Nasıl Gidilir? sorusunu yanıtlayalım:

Biz Kalymnos Adası´na Kos üzerinden geçiş sağladık. Yani öncelikle Bodrum Kos Feribot Seferleri ile Kos Adasına ulaştık sonrasında Kos Mastichari Limanından kalkan feribotlar ile de Kalymnos’a geçiş sağladık. Fakat biz Kos’da da vakit geçirmek istediğimiz için bu şekilde yaptık. Normalde Bodrum ve Turgutreis’den kalkan Kalymnos feribot ve hızlı katamatanlar ile de Kalymnos’a direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Bodrum Kalymnos Feribot Bileti ve Turgutreis Kalymnos Feribot Biletlerine adaloji.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Peki gelelim Kalymnos’un güzelliklerine:

Öncelikle Adaya feribot ile ilk yanaştığımız andan itibaren o geleneksel mimariye sahip evleri görünce çok etkileniyorsunuz! Her biri dönemin güzelliklerini, sadeliğin ve şıklığın ahenk içerisinde nasıl yüzyıllardır ayakta kalabildiğini size gösteriyor.

Kalymnos feribotu iskeleye yanaşırken

Kalymnos Adası

Ve keyifli bir deniz yolculuğu ardından Kalymnos Adasına ulaşıyoruz. Adada yaklaşık 3 saatimiz var  zaten küçük olan merkezinden hemen hareketi gördüğümüz noktaya doğru ilerliyor ve hoop kendimizi bir Sünger müzesinde ve satış mağazasında buluyoruz.

Sünger deyip geçmemek gerekiyor gerçekten çok emek verilen bir ürün olduğunu öğreniyoruz ve Kalymnos Adası için çok büyük bir öneme sahip, Ada’nın geçim kaynağı turizmden sonra  süngercilik diyebiliriz.

Bundan 30-40 yıl öncesinde adada henüz turizm yokken, tüm gençlerin sünger dalgıçlığı yaptığını ve denizin metrelerce derinliğinden çıkardıkları süngerleri çeşitli yöntemlerde işleyerek, amaca göre kullanıma hazır hale getirip, Sonrasında da çevre adalara ve yurtdışına satıyorlarmış. Ada da artık turizm geliri de olmasına rağmen süngercilik halen ada halkı için büyük bir önem taşımakta.

Hatta Kalymnos limanına indiğinizde sizi ilk karşılayan sanat eseri; Bronzdan yapılmış bir Erkek Dalgıç Heykeli.

Kalymnos adası sünger çeşitleri

Kalymnos sünger çeşitleri kullanım amacınıza göre anlam kazanıyor. Örneğin duş lifi olarak kullanmak isterseniz farklı, makyaj silmek için kullanmak için ayrı (daha yumuşak dokuda olanlar) , temizlik için kullanmak isterseniz farklı.. Yani kullanım amaçlınıza göre çeşitli dokularda sünger bulmanız mümkün.

Kalymnos adası süngerlerini tanıyorlar

Evet dükkan sahibinden süngercilik ile ilgili gerekli bilgileri öğrendikten sonra mağazadan ayrılıyor ve kendimizi Kalymnos’un Arnavut kaldırımlı dar sokaklarına bırakıyoruz. Birbirinden güzel taş evler, tertemiz düzenli sokaklar, birbirine gülümseyen selamlayan insanlar ile neşemizi neşe, günümüzü gün ediyoruz!

Klaymnos adasının taştan evlerle süslü sokakları

Kalymnos Adası bizim kısa gözlemlerimize göre, sakin ve doğayla iç içe tatil yaşamak isteyecek kişilere hitap eden bir ada ve kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Özellikle doğa yürüyüşü, tırmanış , dağcılık ile ilgilenenler kaçırmamanız gereken bir destinasyon! Türkiye kıyılarımıza bu kadar yakın olması ve sadece bir feribot bileti mesafesinde olması da cazibesini arttırıyor.

Kalymnos Adası ile ilgili yazılarımıza farklı konularda devam edeceğiz: Kalymnos Adası Kaya Tırmanışı , Kalymnos Adası Gezi Rehberi , Kalymnos Adası Tavernaları , yazılarımız devam edecek. Bizi takipte kalın!

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten