adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Sakız Adası Orta Çağ Köyü: Mesta

Sakız Adası Orta Çağ Köyü: Mesta

Merhaba sevgili adaloji blog okuyucuları, bu yazımızda sizlere Sakız Adası’nın tarihi Ortaçağ Köylü olan Mesta’dan bahsedeceğiz.

Malum yaz sezonunun tam ortasındayız ve yaz tatili için alternatif destinasyonlar ararken Yunan Adaları yükselen döviz kurlarına rağmen halen cazibesini ve fiyat/fayda dengesini koruyor. Durum böyle olunca Türkiye’den sadece bir feribot bileti mesafesinde olan; Sakız , Midilli , Samos , Kos , Rodos , Leros , Patmos , Kalymnos , Symi , Meis gibi Yunan Adalarına ilgimiz artıyor.

Sakız Adası ulaşım için, İzmir Çeşme ilçemizden sadece 6 -7 mil mesafede konumlanıyor ve yaz aylarında her gün farklı feribot firmalarının organize ettiği Çeşme Sakız feribot seferleri oluyor.

Feribotların Çeşme’den Sakız Adasına ulaşması 45 dk sürüyor, hızlı katamaran ise sadece 20-25 dk gibi bir sürede adaya ulaşabiliyor.

Şimdi gelelim güzeller güzeli Sakız Adasına;

Masmavi bir yolculuk bitti, Çeşme’den Sakız Adası Limanına ulaştınız. Hemen sizi geleneksel mimarili tipik Rum Taş evleri karşılıyor. Kübik mimarili bu evler gerçekten çok sempatik!

Ardından Sakız Adası limandaki araç kiralama ofislerinden bir araç kiralayıp, şimdi yazımızda anlatacağımız ortaçağ köylerini ziyaret edebilirsiniz.

Sakız Adası bilindiği üzere Dünya da Damla Sakız’ı üretimi yapan ve Sakız Ağacı yetiştirebilen tek coğrafya ve Antik çağlardan beri bu özelliği adaya ciddi ve stratejik bir önem katmış. Tabii ismini de bu nimetten aldığı gayet aşikar. ;)

Hal böyle olunca merak etmeden duramıyor insan ve yola çıkıyor, sadece bir Çeşme Sakız feribot bileti ile ulaşabileceğiniz Sakız’ı sizler için de keşfediyoruz.

Ada’nın sadece Güney tarafında yetişen Sakız Ağacı, o bölgeye yüzyıllar boyunca tarihi bir önem katmış ve göreceğiniz o köyler hep Ada’nın Güney bölgesinde.

Armolia Köyü

Araç ile yaklaşık 45 dk da varıyorsunuz ilk durağımız sakız bahçelerini görmek için kısa bir mola verdiğimiz Armolia Köyü. Burada Sakız ağaçlarını görüp gözlemleyebilir ve üzerinde kalan damla sakız’larından biraz tırtıklayıp tadına bakabilirsiniz! ;)

Mesta Köyü

Mesta Köyü SokaklarıArdından tekrar yola çıkıyor ve vardığımızda adeta zamanı durdurmuş olan Mesta Köyüne canlı canlı tanık oluyor ve büyüleniyoruz. Tam bir Kale Köy dizaynında olan Mesta dışardan bakınca adeta bir Kale. Köyün tek bir kapısı var ve o kapıdan içeri giriyoruz ve içerisi adeta başka bir dünya! Bitişik nizam taş evler, Ortaçağdan beri yüzyıllar boyunca tarihe tanıklık etmelerinin olgunluğuyla bizleri bir sessizliğe ve düşüncelere sürüklüyor. Kimler geldi kimler geçti bu sokaklardan diyoruz ama emin olduğumuz tek ve en önemli unsur şu ki, komşuluk ilişkilerinin ne kadar güçlü olduğu. Bitişik nizam evler, her evin kapısının önünde masa ve sandalyeler adeta insanlar o sokaklarda birlikte yaşamış ve halen hayatta olanlar, ev sahipleri aynı ritüeli devam ettiriyor. Ağaç olmuş ve tüm binayı pembe bir gelinlik gibi sarmış begonviller, bu kadar mı yakışır taşların üzerine. Evet Mesta Köyü ortaçağ dönemlerinden kalmış ve o dönemdeki korsan ve düşman saldırılarından halkı koruyabilmek için bir Kale gibi dizayn edilmiş bir köy. Köyün meydanında bir gözetleme kulesi ve aynı zamanda köyün 4 köşesindeki kuleler ile o dönemlerde, dışarısı olası tehlikelere karşı gözlemleniyordu. Bu önemli Köy Şimdilerde Sakız Adasının turistik köylerinden başı çeken bir öneme sahip. Şahane bir köy meydanı ve geleneksel ürünleri servis eden tavernalar, tatilde gurme tatlar peşinde olanlar için biçilmiş kaftan! Kuzu/oğlak tandır, kokoreç, et ve zeytinyağlılar köyün favorileri. Deniz ürünleri arayanlar lütfen sahil tavernalarına. ;)

Taksiarhis kilisesiKöyde aynı zamanda 1700’lü yıllardan kalma Yunanistan’ın en büyük ve en önemli kiliselerinden biri olan eski Taksiarhis kilisesi bulunmaktadır. İçerisinde sanat eseri ayarında Cebrail ve Mikail tabloları ve önemli ikonlar bulunmaktadır ve bu kilise Mesta Köyüne ayrıca bir önem katmaktadır.

Evet sevgili adaloji blog okuyucuları, Sakız Adası Mesta köyü ile ilgili daha fazlasını merak edenleri Sakız Adasına davet ediyoruz ve İzmir Çeşme’den sadece bir feribot bileti mesafesinde olan Sakız Adası ve Mesta köyü sizi bekliyor!

Çeşme Sakız Adası Ulaşım ve feribot seferleri yaz aylarında her gün kış aylarında ise haftada 4 gün.

Çeşme Sakız Adası feribot bileti fiyatları ise, 2019 yılı için gidiş dönüş kişi başı 25€ , çocuklar %50 indirimli.

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten