adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Kos Adası Gezi Rehberi

Kos Adası Gezi Rehberi

Kos Adası(İstanköy) – Yunanistan

Pasaport polisi sıkılmış tavırlarla pasaportu inceliyordu, arada yüzünüze kaçamak bakışlar, heh şimdi oldu, hoop giriş mühürünü de vurdu hadi bakalım Kalimera!

Ve limandan heyecanla çıkıyoruz, Bodrum Kale Limanın’dan Dentur Avrasya’nın konforlu feribotları ile sadece 45 dakikada dünyanızı değiştirecek bir adadasınız: Eski adıyla İstanköy, güncel haliyle Kos! Avrupalı gençlerin eğlence adası olarak bilinen Kos’u; önce birazcık teknik bilgi ile, sonra da yaşanmış tecrübeler ile anlatmaya devam edeceğim.

İtalyan Hükümet Binası

Hadi başlayalım:

Kos adası Yunanistan’ın 12 adalar vilayetine bağlı, Anadolu’dan sadece 8 mil uzaklıkta bir adadır. Akyarlar’da plaja oturduğunuzda, dikkatli bakarsanız adadaki araçların gelip geçişini bile görebilirsiniz. Evet o kadar yakınız ama nasıl vermişiz yaa geyiklerine hiç girmiyoruz, girilmemeli, gidip görüp sadece eğlenilmeli, komşuda tatilin keyfini çıkarmalı!

Türkiye sınırlarına yakın olan bütün Yunan adalarını gezip görmüş birisi olarak, Kos’un bendeki yeri ayrıdır, neden mi? Hem huzuru, hem eğlenceyi, hem doğayı, tarihi, güzel mekanları hepsi burada mevcut. Hem aynı zamanda sağlığııza da iyi gelecek, çünkü Kos’u Kos yapan tabiiki de Tıbbın doğduğu topraklar olmasıdır, Modern Tıbın Hipokrat’ın adasıdır Kos!

Evet şimdi tekrar başlayalım neymiş bu Kos? Kos’a nasıl gidilir? Kos’da ne yapılır? Kos’da Gezilecek yerleri nelerdir? Nerede ne yenilmeli? Kos’da Beach Club’lar nasıl? Kos’da gece hayatı? Gibi sorularınızı duyar gibiyim; hemen başlıyoruz:

Kos adası için feribot biletini adaloji.com’dan hızlı ve güvenli ödeme yöntemi ile iki adımda aldık, rezervasyon yetkilisi arkadaşlar oldukça ilgili, tüm sorularımıza sıkılmadan yanıt verdiler ve çok ilgilendiler bizler ile, burdan kendilerine çoook teşekkürler iletiyoruz! 

Liman'dan indikten sonra ada merkezinde bir tur atmanızı tavsiye ederim, öncelikle limana 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Efteria Meydanına(Özgürlük Meydanına) gidebilirsiniz. Meydan ve çevresinde göreceğiniz yerler:

1.) Osmanlı'dan kalma meşhur Defterdar Camii, kırmızı boyalı kubbesi ve beyaz taş gövdesi ile, Yunan'ların Mavi Kubbeli beyaz kiliselerine renksel bir rekabet yapıyor sanki :) Malesef, geçtiğimiz Ağustos ayındaki depremde minaresi ve şadırvanı yıkıldı ve halen yapım aşamasında.

Defterdar Camii

2.) Arkeoloji Müzesi: İtalyanlardan kalma tarihi bir binada hizmet veren müzede Kos Adasın'da bulunan arkeolojik objeleri gözlemleyebilirsiniz.

3.) Belediye Pazarı: Yine bir İtalyan yapının içerisinde olan belediye pazarında çok çeşitli lokal ürünler: yüzlerce çeşit baharat, bal, zeytinyağı, meyve, şarap, yüzlerce çeşit lokal ürün bulabilirsiniz, alışveriş için ideal.

4.) Antik Agora: Antik çağlarda pazaryeri işlevini gören Agora kalıntıları sizleri binlerce yıl öncesine götürecek, kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

5.) Agia Paraskevi Bizans Kilisesi; Bizanslardan kalan bu kilise görülmeye değer bir dönem kilisesi. 

6.) Hipokrat Ağacı: 2500 yıllık olduğu ve Hipokrates'in binlerce yıl önce gölgesinde öğrencilerine ders verdiği rivayet edilen Kos'un simgesel noktasıdır. Görmeden dönmüyoruz!

7.) Gazi Hasan Paşa Camii: Kos merkezindeki ikinci önemli camii'miz Osmanlı ve Roman mimarisinin karışımı bir camiidir, malesef depremden bu yapıda zarar gördü, fakat halen ayakta durmayı başarıyor. Kos'un Osmanlı döneminden kalan tarihi önemli yapılarından bir diğeridir.

8.) Naretzia Kalesi: Rodos şovalyelerinin Osmanlı ve diğer imparatorluklardan adayı korumak için inşaa ettiği şehrin giriş kapısı diyebiliriz. Fakat Osmanlı işgaline karşı koyamayan bu kale 350 Yıl Osmanlı hükmünde kalmıştır.

Naretzia Kalesi

vee çok çok şirin Kos merkezinin ara sokakları! tüm gün gezmeye değer bir yer! 

Şimdi biz Türk’ler için en önemli konulardan biri olan yeme-içme’ye geçelim istiyorum! Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Yunan adaları denince ilk akla gelen lezzetli deniz ürünleri ve tabikide taverna eğlenceleridir. Bunlar Yunan adalarının vazgeçilmez unsurlarıdır ki gidip de tecrübe etmemek olmaz.

Ada’da hemen hemen tüm tavernalar/restaurantlar genelde taze ürünler kullanırlar ve kolay kolay beğenmedim diyemezsiniz. Ama tabi bazıları var ki özel gurme menüleri ile rakiplerinden sıyrılıyorlar ve gönüllere ayrıca taht kuruyorlar.

Ada merkezindeki tavernalar liman çevresinden başlayıp Lambi bölgesine kadar gider. Benim tavsiyem Lambi bölgesindeki tavernaları tercih etmeniz. Hem denize sıfır konuşlanmıştır bu tavernalar ve tahmin edersiniz ki liman çevresindekilere göre fiyatları daha makuldür. Lambi, Limandan çıktığınız an denizi arkanıza aldığınızda hemen sağa doğru yürüyerek ulaştığınız bölgedir. Limandan sağa doğru yürüdüğünüz zaman sağlı sollu binaların altında sıra sıra tavernalar mevcut. Tavernaları bitirdiğinizde ise sırayla Lambi’nin meşhur Beach Club’ları başlar.Lambi’de ki beach club’ların gündüzü de gecesi de ayrı güzeldir, eğer şanslıysanız İskandinav gençlerin çılgın partilerine tanıklık edebilirsiniz(Sezon boyunca belirli periyotlarda organize edilir), Party monster’lar; mutlaka ziyaret etmelisiniz! ;) (Eğlenceyi ayrıca anlatacağım)

Evet şimdi o güzel tavernaları görüyorsunuz, hepsi butik bir konsepte sahip, mavi beyaz sandalyeler masalar, duvarlarda denize dair antika dekorlar, hafif bir deniz kokusu ile beraber gelen tatlı bir meltem rüzgarına karışmış anason kokusu,, kulaklarda Yunan ezgileri; sizleri büyülü bir el gibi omzunuzdan tutup içeri davet eder ve bir bakmışsınız o denize sıfır masaya oturmuş, yakamozu izliyor, kibar garsonların yarım yamalak Türkçe’sine tanıklık ediyor ve içiniz o kadar huzur doluyor ki, masayı donatıp kendinizi gecenin akışına bırakıyorsunuz hadi bakalım Yamas!(Yunanca şerefe demektir.)

Gece boyunca bize hiç de yabancı gelmeyen Yunan şarkılarına eşlik edip,  komşularla dans edip felekten bir gece çalmaya hazır mısınız?

Kos adası taverna tavsiyesi:

Caravelle Restaurant (Lambi) : Sahibi İbrahim Bey, evet tavernamız bir Türk işletmesi. çok kibar ve çok iyi bir insandır, sizi en yakın dostu gibi karşılar ve bütün gece memnun olmanız için canla başla uğraşır ki, o tavernadan mutsuz ayrılanı görmedim. J  Şehir merkezindeki otelinizden 6-7 euro’ya taksi ile ulaşabilir veya yürüyerek 10-15 dk gibi kısa bir sürede Lambi’ye, Caravelle Restaurant’a ulaşabilirsiniz. İbrahim Bey’e benden selam göndermeyi unutmayın, eğer tanışabilme fırsatınız olursa, İbrahim Bey’in kuzeni İsmet Bey ile de mutlaka tanışmanızı tavsiye ederim, çok hoş sohbet ve değerli bir insandır kendisi. Kos’u bir de ondan dinleyin derim. ;)

*Haftasonu ve belirli günlerde canlı müzik var

*Yemekler lezzetli

*Fiyatlar uygun

*Denize sıfır

Onun haricinde Caravelle restaurant sırasında bir çok alternatif taverna bulabilirsiniz hepsi yanyana ve karşılıklı. Gurme tatlar arayanlara YORGO Tavern’i ayrıca tavsiye ederim: Caravelle’ye gelmeden 2 3 dükkan öncesi.

Gurme gezginler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken diğer bölge ise adada meşhur bir Türk köyü olan Platani köyü. Merkeze 2 km mesafede bulunan platani köyüne; Taksiyle, otostop ile veya kendinize güveniyorsanız yürüyerek gidebilirsiniz.

Platani köyünde bir dünya markası olan Arab diye bilinen mekana mutlaka gidin detay vermeyeceğim sürpriz olsun, Kos’da istediğiniz yerde Platani – Arab’ın yeri diyin herkes gösterecek. J Gurme gezginler: Kaçırmayın! Ayrıca SERIF Restaurant ve ada merkezindeki Ali Restaurant’da tecrübe etmeye değer yerlerdir.

Bonus: Ali’nin yeri de bir diğer şehir efsanesidir. Deneyebilirsiniz. ;) Rum ve Türk mutfağının güzel bir harmanını tecrübe edebilirsiniz.

Evet şimdi gelelim gece hayatına:

Ben Yunan adalarında gece hayatını şu şekilde iki’ye ayırıyorum:

Avrupalı turistler için organize edilmiş gece clubleri: Bildiğimiz piyasa yabancı pop çalan, Marmaris – Kuşadası barlar sokağı tarzında (Tabikide insan kalitesi daha yüksek) mekanlar,

Ve,

Yunan’lar için(Lokaller) organize edilmiş gece kulüpleri.(Benim şahsen favorim bunlar.) Bu mekanlarda, bize hiç de yabancı olmayan: Rober Hatemo, Serdar Ortaç, gibi sanatçıların Yunan versiyonlarını düşünün (Ciddi anlamda Yunan pop’u çok seveceğinize inanıyorum, inanılmaz bir enerjisi var.) bu tarz müzikler çalar ve gerçek eğlenceyi vaadeder. Gittikleri ülkede lokal takılmayı seven gezginler mutlaka bu tarz clublere gidin ve Yunanlar’la Yunan pop’un tadını çıkartın. Gözlem ve tecrübelerime göre: Yunan’lar geceye çok geç başlıyor. Mekanlar gece 1 de anca dolmaya başlar. 3buçuk-5 arası patlama yaşar. 6-7’ye doğru dağılırlar.

Mekan tavsiyesi:

1.Hamam: Merkezde

Yanlış duymadınız: bildiğimiz bizim Osmanlı’dan kalma hamamı gece kulübü yapmışlar, ve çok efsane bir yer. Lokaller tarafından çok meşhurdur, Gece 1 gibi önünde oluşan misafir kuyruğunda Fashion Tv esintilerine tanıklık edersiniz. Bir moda organizasyonu mu var acaba diye şüpheye düşebilirsiniz. Mutlaka tecrübe etmelisiniz, küçüktür, tabiri caizse tıkış tıkıştır. Ama mutlaka gidip görmelisiniz. ;) 20.00-24.00 arası Hamam’ın önünde açık hava kısmında Jazz canlı müzik oluyor, Jazz seviyorsanız mutlaka orada vakit geçirmelisiniz.

 

  • Nova Vita(Merkez’de- Antik Agora karşısı – Barlar Sokağı üstü)

2017 Yılbaşına girdiğim mekandır kendileri. Küçük bir mekan fakat müzikler, kokteyller ve ortam çok hoş. Yerli müzik çalar, Yerliler takılır, turistler bilmez.

Yok mu kardeşim bu işin bir orta yolu diyenlere 3. Mekanı tavsiye ediyorum:

Mekan %50 yerli %50 Turist:

3.White Corner

  • West Bar

Ben kuşadası barlar sokağını çok özledim diyenler hemen west bar’a parakalo! (Yunanca lütfen demek).

Yaş ortalaması: 16 , Blonde ortalaması %98, bölge: Norveç-Danimarka-İsveç

Bu West Bar şaka bir yana, adanın turistler tarafından en piyasa mekanıdır, bütün yeni yetme iskandinav delikanlılar ve kızlar burda hacet görürler. Öyle gereksiz ve ilginç bir samimiyet varki mekanda, sanarsınız hepsi 40 yıllık dost-sevgili ama aslında o an tanışmışlardır. Elinize bir kova pop-corn alın ve izlemeye gidin derim. IMDB:8.7

Bu West barın bir de Lambi’de beach club versiyonu var. Ortam ve profil aynı.

Bir de ada’da yeni açılan, high class gece kulübünden bahsetmeden edemeyeceğim: İnanın çok zor bir ismi var ismini unuttum ama orası da lokal bir yer ve Lambi plajının en sonunda köşede. İsmi: MOTOTİO tarzı bir şey.

Dans, yüksek müzik falan sevmiyorum yok mu adam gibi bir pub/lounge oturalım instagrama bir iki story atıp yolumuza bakalım diyorsanız ki şayet adanın en piyasa mekanı olan:

Sitar Bar’a mutlaka uğramalısınız. Antik taş bir binada hizmet veren Sitar, gerçek bir piyasa mekanı ve kaliteli bir ortam sunuyor.

Sitar Bar

Merkez’de limanın karşısındadır. (Dam square’ın sol tarafında)

Evet bu kadar gece hayatı tespiti yeter şimdi hızlıca adanın diğer bölgelerini özetliyorum: Bu bilgiler, Türkler tarafından çok bilinmeyen veya ziyaret edilmeyen bölgeler hakkında bilgi verir, altın değerinde olan bilgilerdir: Adanın her km’sini defalarca gezmiş birisi olarak bildiriyorum buyrunuz efendim:

Marmari(Merkeze mesafe 13km) Alman turistlerin işgali altındaki Marmari bölgesi, beyaz kumsallı ve kristal berraklığındaki denizi ile maldivler efekti yaratmaktadır. Plaja yattığınızda karşınızda Kalimnos, Pserimos adalarını ve diğer küçük Yunan adalarını görürsünüz eşsiz bir manzara ve deniz deneyimi için à Marmari. Genel olarak otel ve tatil köyü bölgesidir. Bakir bir doğası vardır. Küçük bir merkezi ve çarşısı vardır. Burada: tavernalar, hediyelikçiler, restaurantlar ve Avrupa-i Pub’lar vardır.

Tigaki: Marmari ile aynı fiziksel ve donanımsal özelliklere sahip Tigaki bölgesi, Marmari’den sadece 3 km geridedir(Merkeze doğru). Bu bölgeyi Marmari’den ayıran tek fark İngilizler tarafından işgal altında olmasıdır. (Evet kesinlikle doğru bilgi: Marmari’de bütün tabelalar ve gelen turistler Alman, Ama Tigaki’de Hepsi İngiliz.)

Bir diğer İngiliz işgali altında, güzeller güzeli sahil kasabası:

Kardemena: Adanın güneyinde tipik bir tatil beldesi. Denizi kumsalı efsanedir. Küçük bir İngiltere’dir. Çok meşhur Rum tavernaları vardır, gidin ve onları bulun, hazıra konmak yok! J

Kefalos: Balayı çiftleri, romantizm ve huzur düşkünleri: Hiç vakit kaybetmeden, adadaki en favori destinasyonum olan Kefalos’a 1-2 gece ayırın derim. Fazla detay vermeyeceğim, yazarsam sayfalarca yazarım: ipucu: Beyaz kumsal, Eşsiz bir manzara, Paradise Beach, Huzur, Sakinlik, Doğa…

kefalos

Kefalos hakkında orijinal bir bilgi vermek gerekirse: (Nadir bir bilgi) Kefalos, haritada da görebilirsiniz ki adanın en uç bölgesidir. Ve bir kuzuya benzetilen genel Kos adası haritasının en uç bölgesi Kefalos’a denk geldiği için ve bunu da haritada Kuzu kafasına benzettikleri için, kuzu kafası anlamına gelen Kefalos ismini vermişler bu sahil kasabasına. Antik Agios Stefanos Hristiyan Bazilikasına ve karşısındaki karpostallık Kastri adasına ev sahipliği yapar, fotoğraflarınızın like rekoru kırmasına aracılık edecek!

Şehir merkezinden uzaklık: 43 km.

Mastikari: Avrupalı Turistler tarafından istilaya uğramış bir diğer tatil beldesi, Kardemena’nın tam tersinde, adanın kuzeyinde kalır. Tipik bir tatil beldesidir, ortam bir nevi Avrupa’dır. Kalymnos ve diğer Yunan Adalarına sefer düzenleyen Yunan feribotları için bir limana ev sahipliği yapar.

Zia Köyü: Merkeze 8 km mesafede bir dağ köyü olan Zia, sizlere Avrupa’nın en iyi günbatımını izlemeyi vaadediyor? İnandırıcı gelmediyse, o manzara ile yüzleştiğinizde beni bir kez daha hatırlayın.

Evet şaka değil: Hergün ada merkezi ve çeşitli bölgelerden kalkışlı günbatımı turları düzenleniyor bu köye, imkanı yok yüksek sezonda rezervasyonsuz tavernalarda yer bulamazsınız(Manzaraya bakan). Çok keyifli bir köy mutlaka ziyaret etmelisiniz. Romantizm tutkunları; ortam sizin, hadi bakalım.

Zia

Duygusal ve/veya entellektüel kişiliğe sahip olmayan insanlar bu tarz yerlerden gerektiği enerjiyi alamazlar gibisinden bir dipnot yazmadan edemiyorum.

Evet Kos Adasına Nasıl Gidilir? Kos Adası Feribot Bileti nasıl alınır, Kos’da ne yapılır? Kos’da Gece Hayatı, Kos’da Gezilecek Yerler , Kos Adası Tavernalar ile ilgili kendi tecrübelerime dayanarak gerekli bilgileri verdiğimi düşünüyorum, tabikide yazılacak, anlatılacak çok daha fazla bilgi var. Instagram'dan @adalojicom ‘u takip etmenizi tavsiye ederim, sayfada paylaşılan Yunan adaları ile ilgili enterasan bilgi ve hikayeleri takip edebilirsiniz.

Yazıyı okuyan herkese teşekkürler ve adaloji.com ekibine de Blog yazımı sayfalarında paylaştıkları için tekrar tekrar Efaristo! :) 

 

adacı bir gezgin – Ece ; Haziran 2018, Kos

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten