adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Çağrı Merkezi: 0850 888 1 232

Leros (İleryoz)

Komşu Ada Leros..

Leros; Bodrum Yalıkavak ile Didim’in karşısında, girintili çıkıntılı kıyılardaki harika koyları, tarihi kalıntıları ile bakir bir Yunan adasıdır. Adanın otantik havası, lezzetli mutfağı ve muhteşem manzarası; oldukça ilgi çekicidir.

Tarihe Ufak Bir Dokunuş..

Leros, Ege'deki stratejik coğrafi konumu nedeni ile tarihte zengin bir geçmişe sahiptir. Adada ilk yerleşimin izleri M.Ö 4yy’a uzanmaktadır. Bu ada Yunan mitolojisinde, Zeus’un kızı Artemis’in adası olarak bilinir. 12 adalardan biri olan Leros, diğer adalarla birlikte Osmanlı himayesine girmiş ve Osmanlı döneminde ada İleryoz ismi ile anılmıştır.

Adanın Güzelliklerini Keşfedelim..

Leros'ta nüfusun çoğunluğu Platanos, Aghia Marina, Panteli ve Lakki'de yaşamaktadır. Adanın merkezi olan Platanos, deniz kenarından başlayarak tepeye doğru uzanan hediyelik eşya dükkânları, taze deniz ürünlerini yiyebileceğiniz restoranları, kartpostal gibi sıra sıra dizili sevimli evleri ve ortasında bir çınar ağacı olan küçük meydanı ile dikkat çekmektedir.

Platanos Meydanı’ndan yaklaşık 500 m sonra adanın ikinci limanı olan Aghia Marina bulunmaktadır. Burada antik şehrin kalıntılarınıı görebilir, güzel plajlarında denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Platanos'un güneyinde ise Panteli yer almaktadır. Küçük bir balıkçı köyü diyebileceğimiz Panteli, kumlu güzel plajları yan yana dizilmiş yel değirmenlerini ile ön plana çıkmaktadır.

Aslında birbirlerinden ayrı yerleşim birimleri olan Platanos, Panteli ve Aghia Marina şuanda aralarına inşa edilen evler ile birleşmiş durumda ve birbirlerine yürüme mesafesindedirler. Tepede yer alan Leros Kalesi bir diğer adı ile Panteli / Panagia Kalesi (Meryem Ana) görülmesi gereken önemli yerlerdendir. Tarihi kalenin hem kendisi hem manzarası çok etkileyicidir.

Adanın önemli yerlerinden bir diğeri ise merkez limanının bulunduğu Lakki’dir. Lakki, Doğu Akdeniz’deki en büyük ve en derin, doğal gemi limanı olma özelliğine sahiptir. Lakki’de İtalyan mimarisinin geleneksel neoklasik evleri dikkat çekmektedir. Burada bulunan Savaş Müzesi ise ziyaret edilebilecek önemli yerlerdendir.

Kokali bölgesinde Gourna’ya yakın küçük bir adacık üzerine inşa edilmiş Aghios Isidoros Kilisesi adanın önemli sembollerinden biridir. Kıyıya dar bir yol ile bağlanmış kilise turistlerin ilgi gösterdiği yerlerdendir.

Son olarak denizin tadını doyasıya yaşamak isteyenler için Leros'un en gözde plajlarının; Gourna Plajı, Vromolithos Plajı, Blefouti Plajı ve Dyo Lisgaria Plajı olduğunu paylaşalım.

Leros adası feribot biletlerine web sitemizden ulaşabilir, sorularınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

 

Editör: Fatma Çakır

Özgün Metnin Tüm Hakları Saklıdır.

Adaloji.com Ekibi

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten