adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Çağrı Merkezi: 0850 888 1 232

Kalymnos (Kilimli)

Komşu Ada Kalymnos..

Sünger toplayıcılığı ile ünlü olan Kalymnos, Bodrum yarımadasının batısında yer almaktadır. Dağlık ve kayalık yapıya sahip bu ada; kaya tırmanışı ve dalış sporları ile dikkat çekmektedir. Sakin, huzurlu ve rahat bir tatil yapmak isteyenler için muhteşem bir adrestir.

Tarihe Ufak Bir Dokunuş..

Ada tarihi ile ilgili yazılı doküman kısıtlıdır. Yunanistan’ın 12 adasından biri olan Kalymnos’un, diğer 12 adaların tarihiyle benzer bir kaderi yaşadığı bilinmektedir. Ada tarihte Bizansın,  St John Şövalyelerinin, Osmanlının ve İtalya’nın egemenliğe girmiş; 1947 yılında ise diğer 12 ada grubuyla birlikte Yunanistan'a bağlanmıştır.

Adanın Güzelliklerini Keşfedelim..

Adanın merkezi olan Pothia, aynı zamanda adanın en büyük limanıdır. Merkezin en hareketli yeri, liman boyunca sıralanmış kafe ve restoranların bulunduğu sahildir. Bölgenin en önemli yapısı, yokuşun sonunda dik bir tepede bulunan Agios Savvas Manastırı’dır. Kırmızı kubbesi ile dikkat çeken bu manastır, panoramik şehir manzarası ile de ziyaretçilerine görsel şölen sunmaktadır.

Manastıra çıkan yol üzerinde bulunan Folk Museum, ziyaretçilerin bir diğer uğrak yeridir. Müze olarak sergilenen bu evde, ada hayatını gözlemleme şansı bulacaksınız. Kalymnos Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederek bölge hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Kalymnos Denizcilik Müzesi’nde ise sünger avcılığının gelişimini ve tarihteki izlerini gözlemleyebilirsiniz.

Adanın en turistik noktası, dağın yamacına kurulmuş olan köy; Masouri’dir. Tepeden size muhteşem manzara sunan bu yerde, denize girmek için güzel koylar bulabilirsiniz. Masouri Plajında yüzerken sahilin karşısında, depremle Kalymnos’tan ayrılmış olan Telendos Adası’nın ihtişamından çok etkileneceksiniz. Ayrıca Masouri'den Telendos'a giden günü birlik tekneler ile veya yüzerek gidebilir, Telendos Adası’nda yürüyüş yapabilir, eski çağlara ait kalıntıları görebilirsiniz.

Kalymnos, hem eşsiz su altı güzelliklerine sahip hem de en güzel kaya tırmanış rotalarının bulunduğu özel bir adadır. Myrties-Telendos deniz kanalı altında saklı batık antik şehir ve Yunanistan’ın en güzel fiyordu olarak görülen Esperidon fiyordu bu arada keşfedebileceğiniz güzelliklerdendir.

Son olarak adaya özgü lezzetler denemek isteyenler için önerilerimiz: anasonlu yerel ekmek ‘Eptazimo Bread’, zeytinyağlı yerel dolma ‘Fylla’ ve adanın geleneksel salatası ‘Mirmizeli’.

Kalymnos feribot biletlerine web sitemiz üzeriden ulaşabilir, sorularınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

 

Editör: Fatma Çakır

Özgün Metnin Tüm Hakları Saklıdır.

Adaloji.com Ekibi

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten