adaloji.com Yunan adaları feribot bileti

Çağrı Merkezi: 0850 888 1 232

Midilli (Lesbos)

Komşu Ada Midilli..

Midilli, tarihi milattan öncesine uzanan zengin kültürü hissedeceğimiz ve muhteşem plajları ile bize güzel bir tatil sunan bir Yunan adasıdır. Ege Denizi'nin kuzeydoğusunda bulunan bu ada, Girit ve Eğriboz'dan sonra 1.633 km²’lik yüzölçümü ile Yunanistan'ın en büyük üçüncü adası olma özelliğine sahiptir.

Tarihe Ufak Bir Dokunuş..

Adanın uluslararası adı Lesbos’tur. Bu ada; ünlü antik şair Sappho, ressam Theophilos,  yazar Myrivillis gibi Yunan kültüründe etkili iz bırakan önemli yazar ve sanatçıların doğum yeridir. Tarih boyunca aşk, eğlence ve felsefenin toprakları olarak bilinmiştir. Kültürün yoğun olarak hissedildiği Midilli, tarih öncesi dönemlerden itibaren yerleşim yeri olmuştur ve Yunanistan’ın en eski şehirlerinden biridir. Romalıların ve Bizanslıların da egemenliklerinde kalan Midilli, 1462’de Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. 450 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğinde kalmış ve adaya Midilli denilmiştir. Günümüzde de hala Midilli olarak anılmaktadır.

Adanın Güzelliklerini Keşfedelim..

Adanın merkezi, yolcu limanın da bulunduğu Mytilini’dir. Üniversite de bulunan bu şehir, adanın en enerjik yeri diyebiliriz. Burada harika kafelerin, alışveriş caddelerinin ve hareketli gece hayatının keyfini çıkarabilirsiniz. Mimarisi ile dikkat çeken Agios Therapon Kilisesi, Osmanlı döneminden kalan Yeni Cami ve adanın en büyük kalesi olan Midilli Kalesi ise kesinlikle atlamamanız gereken yerler arasında.

Mytilini’den 25 km uzaklıktaki Agiasos, Olympos’un yamacındaki kestane, çam ve zeytin ağaçları ile kaplı karakteristik dağ köyünü ziyaret edebilirsiniz. Size Şirince’yi anımsatacak  bu köyde; Panagiati Vrefokratousa Kilisesi’ni gezebilir, Arnavut kaldırımlı yerel sanat atölyelerinin olduğu sokaklarının keyfini çıkarabilirsiniz.  Ada üzerinde bilinen en popüler kutlamalardan biri olan Kestane Festivali her yıl Agiasos’ta yapılmaktadır.

Tüm taverna ve restoranlarda göreceğiniz Yunanistan’ın yerel içkisi olan “uzo” bu adada üretilmektedir. Ada turunuza uzo fabrikalarının bulunduğu Plomari’yi ekleyebilir, hatta uzo müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Plomari yakınındaki dalış da yapabileceğiniz adanın en ünlü ve güzel plajlarından biri olan Agios Isidoros Plajı’nı da rotanıza ekleyebilirsiniz.

Etrafındaki yemyeşil vadi, göz kamaştırıcı taş evleri ve muhteşem kum sahilleri ile görülmesi gereken bir diğer güzellik Petra. Kayalıklardan yükselen, 114 basamağı çıkarak ziyaret edebileceğiniz Panagia Glykofilousa (sevgiyle öpen Meryem Ana) Kilisesi’nde nefes kesen manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Merkezde ise dikkat çekici duvar resimleri ve iç tasarımları ile müze olarak sergilenen Varelcidena Konağı’nı görebilirsiniz.

Adanın incisi Molyvos; dik bir yamaca kurulu olan geleneksel mimarili evleri, görkemli ortaçağ kalesi ve göz kamaştıran balıkçı limanı ile adayı sizin için daha da özel kılacaktır. UNESCO tarafından koruma altına alınmış bu kasabada; yüzyıllardır değişime uğramamış Molivos Kalesi, Anadolu mimarisine benzeyen konakları ve ortaçağdan kalan kiliseleri ile tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Adanın en batı ucunda bulunan Sigri ise adanın ikinci büyük limanıdır. Birçok güzel kumsalı bulunan Sigri’de 17.yy dan kalma Osmanlı Kalesi kalıntılarını da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, UNESCO tarafından koruma altına alınmış, Midilli Taşlaşmış Ormanı Tarih Müzesi’ni ziyaret ederek volkanik aktivite sonucu taşlaşmış orman kalıntılarını görebilirsiniz.

Son olarak, akşam yemeğinizde deniz ürünlerinden ve zeytinyağlılardan oluşan geleneksel ada yemeklerinin tadına bakmayı ve “Bouzouki” eşliğinde Yunan müziklerinin keyfini çıkartmayı unutmayınız.

Midilli feribot biletlerine web sitemizde bulunan online feribot bileti uygulmasından ulaşabilir, sorularınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler dileriz.

 

Editör: Fatma Çakır

Özgün Metnin Tüm Hakları Saklıdır.

Adaloji.com Ekibi

 

HIZLI REZERVASYON

Rodos Feribot Bileti, Kos Feribot Bileti, Samos Feribot Bileti, Midilli Feribot Bileti, Sakız Feribot Bileti Rezervasyon Platformu

Tursab Hizmet Belge Numarası
Our Twitter
@travel Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit
5 minutes ago
@leo Nam liber tempor cum soluta nobis option congue nihil imperdiet doming id quod mazim.
2 days ago
E-bülten